365 dní s Nikonem podruhé

365 dní s Nikonem podruhé

Ještě si pamatuji dobu, když jsem dopisoval článek 365 dní s Nikonem a už píšu druhé pokračování. Navážu tam, kde jsem minule skončil a to tím, že jsem si dal nějaké cíle do dalšího fotografického roku.

Nová fototechnika: Podařilo se mi obměnit v podstatě celou fototechniku. Starší D80 jsem vyměnil za D700 a spolu s ním také obměnil objektivy a nakonec i nějaké přikoupil. Taky jsem zainvestoval do nového blesku, který je pro mě (bohužel) pořád záhadou.

Workshopy: Měl jsem v plánu navštívit pár workshopů, ideálně wildlife, ale na ten jsem neměl bohužel objektiv. Takže focení s Petrem Bambousek se o rok odkládá. I tak jsem ale workshopy navštívil a nakonec jich bylo docela dost.

Zkusil jsem workshop s Anetou Jungerovou, s kterou jsem se učil fotit psy a psí sport. U psů jsem zůstal a navštívil i kurz focení psích portrétů s Ondrou Uhlířem. Navštívil jsem také workshopy s Megapixelem, kde jsem se zkusil naučit fotit se zábleskovými světly. Jelikož jsem vyhrál na serveru Fototipy.cz lístky na OAFF v Českém Krumlově, tak jsem  se zúčastnil několika workshopů i tam. Aby toho nebylo málo, zkusil jsem se zlepšit i v postprocessu, takže jsem byl pochytit nějaké tipy a triky ve Photoshopu od Filipa Matušinského.

Ohňostroje: Dal jsem si za cíl konečně pořádně nafotit ohňostroj. Měl jsem v plánu jet na asi největší představení ohňostrojů v ČR – na brněnský Ignis Brunensis, ale bohužel mi to letos nevyšlo. Tak snad příště.

Co jsem fotil?

Tento rok jsem se zaměřil na psí reportáže a psí portréty. Je to i tím, že jsem si jedno malé roztomilé psisko pořídil, takže se to samo nabízelo. Kromě psích fotek jsem stihl nafotit několik přednášek, zkusil jsem taky nafotit sport – konkrétně slowpitch, fotbal, závody BMX. A na konci podzimu jsem dostal za úkol nafotit jednu moc pěknou svatbu.

Plány do budoucna

Jaké mám plány do budoucna? Rozšířit své znalosti ve zpracování fotografií, takže se chci zaměřit na postprocess. Taky se chci naučit více a lépe pracovat s bleskem. A pokud to vyjde, zkusit nafotit něco nového – třeba hokej nebo nějaký pěkně nasvícený koncert. Určitě si zajedu do Brna na Stránskou Skálu nafotit Koniklece. Taky mě láká zkusit nafotit divadlo, ale to bude velmi obtížné domluvit.

Z techniky nyní mám skoro vše, co potřebuji. Zauvažuji nad nějakým starším M42 manuálním objektivem s delším ohniskem. Líbí se mi Trioplan 100/2.8. ale nelíbí se mi ta cena. Pokud by se našel třeba nějaký širší objektiv, možná bych ho i využil. Nyní mám v podstatě 3x 50mm a to je trochu nuda.

No a jako vždy, snad bude hodně světla a nějaké další pěkné snímky do portfolia.