365 dní s Nikonem potřetí

365 dní s Nikonem potřetí

Už po třetí píšu tento roční report, po třetí rekapituluju co bylo, ale tentokrát se více zamýšlím, co bude. Co s fototechnikou za desetitisíce, která mi většinou leží ve skříni, která se mi fotografováním nemá možnost splatit?

Co jsem fotil

Letošní rok nezačal nejlépe. Hned po napsání reportu z minulého roku jsem začal přemýšlet, co budu vlastně fotit. Pln energie jsem si chtěl zafotit něco netradičního, něco co v ČR prostě není. Tak jsem se vypravil do Benátek na maškarní. Bohužel to bylo trochu fiasko. Mno, více si přečtěte sami :-))

Tak jsem se raději zaměřil na sport a svatební reportáže. Ze sportu to byl jednoznačně softball. Těch softbalových událostí bylo mnoho, takže pro případné zájemce jsem udělal výběr ze softbalové sezóny 2014. Mě osobně hodně baví domácí zápasy Pasos Pardubice, kde se velmi dobře fotí a je příjemná atmosféra a mohu u fotografování si i odpočinout. Dobrá zkušenost bylo fotit i Mistrovství Evropy  2014 mužů ve softballe nebo softbalový víkend v rámci série turnajů Interpohár v Praze.

Výběr ze softballové sezóny 2014

Sešlo se mi i několik svateb. Ačkoliv měly podobný průběh, každá nakonec byla úplně jiná – jednak co lokace, tak  počasí a hlavně celkových zkušeností. Každopádně není to tak lehká disciplína, jak si mnozí (ne)fotografové myslí. Pro mě to byly asi nejvíce cenné zkušenosti, které jsem za ten rok ve fotografování získal.

Fototechnika

Tohle bude trochu na dýl, takže případně přeskočte. Současný stav techniky mi „celkem“ vyhovuje. Pro pestřejší záběry jsem dokoupil rybí oko Zenitar 16mm/2.8, které mě děsně baví. Dříve jsem se vyhýbal širokým záběrům, teď je ale tak trochu i vyhledávám. Na podzim jsem přikoupil ještě Sigmu 35mm/1.4 ART, která je jedním slovem SUPER. Fandím Sigmě jak se dá, tohle se ji opravdu povedlo.

Abych se při sportovním událostí dostal blíže k hráčům, dokoupil jsem ke svému teleobjektivu konvertor TC II 1.4x, který jsem měl již několikrát půjčený, takže jsem věděl naprosto přesně, do čeho jdu. Původně jsem chvíli přemýšlel nad pevnou 300mm/2.8 AF-S, jenže k mému stylu focení by se asi nehodila, respektive za ty peníze, si pořídím více objektivů, které použiji lépe. Focení sportovních reportáží pevným teleobjektivem mi nepřijde vhodné. (Ale nikdy neříkám nikdy :)) Takže se trochu více začínám poohlížet po 120-300 od Sigmy, ale z recenzí si nejsem jistý kvalit objektivu.

Co dál? Přemýšlel jsem i o novém těle, takže jsem se jako malý kluk těšil na novou D750. Jenže přišlo velké zklamání. Nikon vydal fajn zrcadlovku, ale pro mě trochu ořezanou. Takže se nakonec budu asi muset přeci jen spokojit s D810. Druhé D700 se asi už nikdy nedočkám.

Z objektivů potřebuju ještě pokrýt ohniska mezi 20mm – 35mm a 50mm – 120mm. Takže buď novou 20mm/1.8 od Nikonu, nebo 24mm/1.4. Z druhého ohniska to bude nejspíše 85mm (nevím ještě jakou verzi), nebo 105mm/2 DC (trochu dražší).

Takže dilemat je mnoho, peněz na focení jako vždy málo a nová fotografická sezóna se blíží …

Co jsem ještě stihl

Splnil jsem si konečně slib, že si vyfotím koniklece. Bohužel v okolí Pardubic žádné nerostou (aspoň o tom nevím), tak jsem se vydal až do Brna. Naštěstí vyšlo super počasí a nakonec i nějaká fotka.

Koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis)

Ač jsem to moc neplánoval, přihlásil jsem se na několik workshopů. Každý mi dal něco, ať už pozitivního nebo negativního. Bohužel nemohu napsat ani jediný kurz, kde bych za své peníze byl 100% spokojen. A to si workshopy docela pečlivě vybírám. Nakonec jsem usoudil, že bych to mohl zkusit i já. Zkusil jsem tedy pořádat kurz Správy fotek v Adobe Lightroom.

Celkový dojem z minulého roku není špatný, ale rozhodně musím jít ještě dál. Především v realizaci několika fotografických nápadů, které jsem mnohokrát odložil z mnoha důvodů.

A co dál?

Co dál se uvidí. Rozhodně jsem si ujasnil, že s fotografováním neskončím (o čemž jsem silně uvažoval) a že se fotografováním nechci na 100% živit. Zjistil jsem, že mě baví fotit jen to, co se mi líbí (a můj pohled na svět je mnohdy trochu specifický). Až teprve potom se mi focení líbí. Navíc být 100% profesionálním fotografem je docela nevyzpytatelná živnost, kterou nechci podstupovat. A hlavně si nejsem jistý, jestli by mě to vždy bavilo. Což současné zaměstnání naštěstí ano.