365 dní s Nikonem

365 dní s Nikonem

Dnes je tomu přesně 365 dní, co jsem si domů poprvé přinesl digitální amatérskou zrcadlovku Nikon D60 s dvěma setovými objektivy.

Dnes vím, že jsem udělal dobře. Fotografování mě nepřestalo bavit a naopak jsem více hladový po nových zkušenostech a nových informací. Co mě baví méně, je počítání těch nul u částek, které si obchodníci nebojí napsat u fototechniky. Ale s tím jsem tak nějak trochu počítal a hlavně s tím moc nenadělám.

Odhodlaný začátečník

Za tu dobu jsem vystřídal několik fotografických postojů a disciplín. Po prvotní nadšenosti a všecvaků jsem se pokusil udělat takovéto medicínské kolečko, že si vyzkoušíte vše a pak se rozhodnete, co z Vás bude. Šel jsem do toho po hlavě a pro dobrou fotku jsem byl odhodlaný udělat cokoliv.

Lákal jsem křečka z jeho domku, nechal jsem se poslintat psem, riskoval jsem v -20°C nejen svoji fototechniku, ale i svoje zdraví a ruce při focení labutí a racků. Hnal jsem se na kole v +35 °C (ve stínu) za historickou bitvou, šplhal jsem na rozhlednu pro portrét krajiny (už nikdy více), jezdil jsem v noci za ohňostroji, fotil pekelně rychlé dogfrisbee, nafotil jednu moc pěknou blondýnu, zkusil jsem i zrzku.

Berlín
Fotografování se stativem v Berlíně

Tahal se se stativem přes celé město, navštívil jsem 12 zoologických zahrad, fotil jsem, když ostatní tancovali na koncertu, ostřil na nadzvuková letadlatančil s perníkem a děvčaty, také jsem absolvoval 2 fotokurzy, z čehož ten druhý byl pro mě přínosnější a těžím z něho dodnes, přečetl tisíce článků a stejně vše neumím.

Psal jsem o tom, jak jsem se mačkal s ostatními fotografy u cílové pásky, jak jsem běžel jak o životprožil jsem veselé Velikonoce.

Focení racka bylo o zdraví
Focení racka bylo o zdraví

Vyzkoušel jsem několik programů na zpracování RAW souborů. Delší dobu pracuju v prostředí Adobe, takže jsem hledal spíše nějaký program na správu forografií. Přes Picasa jsem se dostal k Adobe Bridge, poté k Adobe Lightroomu a vypadá to, že u něho asi chvíli vydržím 🙂

Zkrátka jsem se posledních 365 dní nenudil. Z toho všeho se mi zalíbilo focení v terénu – focení reportáží všeho druhu (teda kromě svatby, nejsem sebevrah, abych to někomu slíbil). Taky portréty a makro mě moc nechytly.

Bohužel jsem už narazil i na maxima u svého fotovybavení, které se od prvotní investice trochu (opravdu jen trochu) rozrostlo. Proto snad brzy opustím nízko nákladovou třídu a snad se svezu alespoň střední třídou. Jestli se výsledky dostaví, teprve uvidím. Snad to bude stát za to.

Dalších 365 dní

A co mi má přinést těch dalších 365 dní? Doufám, že lepší techniku, větší znalosti a zkušenosti a hlavně dobré světlo, kterého není nikdy dost.

Taky bych rád zkusil nějaký zajímavý workshop (nejlépe wildlife), znovu se zúčastnit nějaké rekonstrukce bitvy, lépe nafotit ohňostroj (mám zálusk na letošní ročník Ignis Brunensis na brněnské přehradě). A jelikož jsem vyhrál lístky na Festival Xtasy, což je největší evropská událost v glamour focení, tak si zkusím vyfotit i nějaké ty lechtivější fotky.

No a mohlo by být trochu více povedenějších cvaků a hlavně lepší počasí (nesnáším při focení zataženo).