Koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis)

Koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis)

Na koniklece se chystám už od loňského roku. Až letos se mi podařilo si je zajet vyfotit. V Pardubicích se mi je objevit nepodařilo, vyjel jsem (s větším zpožděním – díky ČD) do Brna na Stránskou skálu, kde jsem s Honzou Džačovským zkusil nafotit několik západovek.

Koniklec

Koniklec (lat: Pulsatilla) je nízká rostlinka, která roste především na travnatých svazích, slunných stráních, stepních loukách a na suchých okrajích lesů. Její výška nepřesáhne 40 cm. Existuje až 30 různých druhů koniklece.  Kromě České republiky roste koniklec i v Rakousku, Maďarsku, Německu, severních částech Chorvatska a také na Slovensku.

Koniklec velkokvětý

Nejznámější lokace výskytu koniklece je právě Brno (jižní Morava). Konkrétně Kamenný vrh a Stránská skála. Hlavními znaky Koniklece velkokvětého jsou bledě fialové květy. Doba květu je od března do května. Koniklec velkokvětý patří dle zákona o ochraně přírody mezi chráněné druhy rostlin. Zakázáno je taktéž rostliny sbírat nebo trhat.

Fotografování

Vzal jsem si celou výbavu. Navíc mi Honza půjčil telekonvertor 1.4x a naprosto skvělé sklo Nikkor 105/2 DC.

Nejvíce fotek jsem odfotil mým oblíbeným sklem 80-200/2.8 Af-s. Zkusil jsem fotit i manuálními objektivy – Trioplanem, Heliosem a Zenitarem. Nejlepší výsledek se mi stejně více líbil z teleobjektivu. S Honzou jsme použili na dosvícení blesk a zábleskový generátor.