Podzimní workshopy s Honzou a Ondrou

Podzimní workshopy s Honzou a Ondrou

Letošní rok se stalo něco, co jsem myslel, že buď nikdy nepřijde, nebo až za mnohem delší dobu – focení mě (skoro) přestalo bavit. Ale ještě než s tím seknu úplně a celé to prodám (konečně důvod pro koupi něčeho důležitějšího), zkusil jsem si zajít na podzim na pár workshopů, které se mi delší dobu zdály zajímavé.

Glamour portréty

Na workshop s Honzou Zemánkem jsem se těšil už delší dobu, vlastně tak nějak skrytě od doby, co sleduji jeho tvorbu. Bohužel mi jeho první letní termín nesedl a já tak jen doufal, že vypíše další termíny. A ten jsem si nenechal ujít (shodou okolností šlo o jediný volný víkendový den v celém září :-)).

Ačkoliv je Honzův kurz poměrně krátký (něco přes 3 hodiny), o to je intenzivnější. Honzův workshop byl prostě skvělý – osobní, přátelský přístup, z kterého opravdu vidíte, že Honza focení miluje a po skončení kurzu budete i vy milovat fotografování ještě více. Honzův pohled na focení mi dal mnohem více, než většina ostatních workshopů, kterých jsem se už účastnil. Škoda, že jsem musel ihned po skončení workshopu odjet, určitě bych s Honzou i ostatními účastníky rád poseděl.

Fotografování psů pro pokročilé

U Ondry jsem byl na kurzu už 2x, i díky jeho fotkám, které se mi velmi líbily, jsem začal sám fotografovat. Toto bylo s Ondrou už 3. workshopové setkání. Zpočátku jsem trochu váhal, jestli si tento workshop pro pokročilé objednat. Za poslední dobu jsem slyšel (a četl) na Ondrovy kurzy smíšené reakce, nicméně i tak jsem se rozhodl, že do toho jdu a sám uznám, co a jak se má.

Ondrův kurz proběhl v Praze v super lokalitě Divoká Šárka – fotit tak šlo skoro na každém rohu. Úplně jsem litoval, že podobný kopec nemáme u nás v Pardubicích.

Do kurzu jsem šel s tím, že si nepotřebuji odnést super fotku, ale spíše jsem chtěl vědět, jak se vypořádat s fotografickou krizí, jak Ondra uvažuje nad fotografií a pokecat o fotografii jako celku. Inu, dozvěděl jsem se, že Ondra taky zrovna neprožívá nejkreativnější fotografické období. Nicméně i tak jsem velmi rád, že mi Ondra řekl svůj názor a ten můj nápad o prodeji asi o pár měsíců ještě odložím. Jen musím začít více fotit, ale hlavně o dost kvalitněji. Ale hlavně co chci já, a ne co chtějí ostatní …

Ondrův kurz byl jinak velice příjemný a v přátelské atmosféře. Naše skupina měla opravdu velké štěstí na super slunečné nedělní odpoledne s krásným západem slunce. Takže se dalo něco vyfotit 🙂 Na druhou stranu byla trochu škoda prochozeného dopoledne, kdy se prostě nedá skrz silné slunce pořádně fotit. Alespoň tak zbyl čas na trochu povídání.