Recenze: Akční sběratelská figurka Neo 1/6 od Hot Toys

Recenze: Akční sběratelská figurka Neo 1/6 od Hot Toys

Firma Hot Toys se zaměřuje na velmi realistické ztvárnění filmových a herních figurek. Jejich doménou jsou především velikosti 1/6, tedy figurky této velikosti mají přibližnou velikost 30 cm. Těchto figurek už stihla tato firma vyrobit k dnešnímu datu 536. Figurka Neo nese označení – The Matrix: Neo MMS 466.

Co je “Matrix”?

Může se zdát nemožné, ale filmový Matrix měl premiéru v roce 1999, tedy je to dnes přesně 20 let a ač s tím může někdo nesouhlasit, tak Matrix zcela jistě ovlivnil začátek nového milénia. A ovlivnil i mě. Doteď považuji první díl trilogie za skvělý a velmi nadčasový film. Těžko v historii filmografie najdete jiný film, který by tak ovlivnil další tvůrce (když nic jiného, tak alespoň výrobce slunečných brýlí). Originální příběh, výborný soundtrack, revoluční trikové scény a mnoho dalšího udělalo z tohoto filmu naprostou legendu, která po právu patří mezi nejlepší filmy všech dob.

Proto nemohla v mé sbírce chybět ústřední postava celé trilogie – Mr. Anderson. Tedy pardon, vyvolený Neo. A jak se firmě Hot Toys povedla figurka ve velikosti 1/6?

Technické specifikace

Nemám to rád, ale někoho by to mohlo zajímat. V tabulce najdete pár technických údajů o figurce:

Figurka

Výška 319 mm (12.59″)

Krabice

Výška 152 mm (6″)
Šířka254 mm (10″)
Hloubka406 mm (16″)
Hmotnost2,27 Kg (5.0 lbs)

Vybavení

Figurky od Hot Toys se vyznačují mj. velmi bohatou výbavou. A ani tentokrát tomu není jinak. Možná bych řekl, že v tomto případě má figurka až nadstandardní vybavení. No posuďte sami. Balení obsahuje:

  • figurka s jednou vysoce detailní hlavou na podoby Keanu Reevese z prvního filmu The Matrix (1999)
  • černý tvarovatelný plášť 
  • 4 páry vyměnitelných rukou
  • černý batoh na zbraně
  • podstavec
  • (ne)praktický stojánek
  • černé brýle
  • 5 párů zbraní

Je pravda, že u mnoha figurek najdete i alternativní hlavu, nicméně kdo zná film, tak ví, že Keanu Reeves moc jiných výrazů dělat neumí 🙂 Takže zde si bohatě vystačím s jednou, ale podle mě velmi zdařilou a vysoce detailní hlavou. Navíc jsou zde odnimatelné sluneční brýle, které v podstatě mění vyznění celé figurky.

Ohledně arsenálu – je podle mě velmi dostatečný a všechny zbraně se mi vkusně ani nepodařilo na Nea zavěsit. Jejich opravdu hodně. Zbraně jsou celkově pěkné a detailně zpracované. Zásobníky zbraní (jak je u Hot Toys zvykem) jsou vyměnitelné.

Pohyblivost figurky

Pohyblivost figurky je skvělá. Klouby nejsou zatuhlé, nepraskají a ani nevržou. Figurku lze napolohovat do všech myslitelných figur a pozic. K tomu slouží 2 věci – za prvé k tomu dopomáhá 30 ohebných kloubů a tou další věcí je stojánek, který figurku uchycuje kolem pasu.

Uchycení

Podstavec je sice pěkný, tematicky zpracovaný dle filmové scény “Lobby Scene Shootout”, nicméně velmi nepraktický. Podstavec totiž není klasický čtvercový/obdelníkový, ale je ve tvaru jakéhosi pentagramu. V “ikeáckém” detolfu tak figurka zabere celé jedno patro. 

Samotné uchycení figurky je taktéž trochu nešťastné. Uchycení figurky je řešeno menší tyčkou, která je schovaná ze zadní části figurky pod pláštěm. Ale figurce tvoří menší “bouli” na zadku. Nic co by příliš vadilo, ale z určitých úhlů to není estetické.

Podstavec
Podstavec

Hodnocení

Jsem z figurky celkově nadšený. Určitě ji doporučuji každému fanouškovi Matrixu. Je tu ale přeci jen pár detailů, které mohly být lepší. 

Prvním je materiál, který až moc napovídá, že figurka je celá z plastu. To se samozřejmě předpokládá, nicméně u této figurky je to markantní.

O podstavci a stojánku jsem už mluvil. 

A naposled jen taková malá výtka, která ale možná do budoucna bude brzy vyřešena. K figurce mi chybí další zásadní postavy – agent Smith, Trinity a Morpheus. Snad Hot Toys brzy oznámí prodej i těchto postav.

Více recenzí si můžete přečíst na blogu collectorboy.cz.