SmugMug galerie na vlastní doméně

SmugMug galerie na vlastní doméně

Dlouhou dobu jsem řešil, jakým způsobem budu prezentovat své fotografie. Existuje opravdu hodně řešení, které se dají na prezentaci použít – ať už vlastní, nebo využití externí služby. Jednou ze služeb, kterou lze využít pro prezentaci vašich fotografií je (placená) služba SmugMug.

Jak ale implementovat toto řešení do vlastních webových stránek, ideálně ještě pod vlastní doménu? Poměrně jednoduše. Ukážu Vám to na mém příkladu. Ačkoliv SmugMug aktivně nepoužívám (a pravděpodobně ani nebudu), udělal jsem pro tento článek menší test. Galerii jsem si zřídil na subdoméně : galerie.libor-matejka.cz. Jak na to?

Prvně se registrujte na smugmug.com – bohužel SmugMug nenabízí žádnou verzi úplně zdarma, ten cenově nejnižší balíček vyjde na 4$/měsíčně. Pokud byste si službu chtěli jen vyzkoušet, zkuste 14 denní trial. Po registraci, při které si nastavíte username – v mém případě tedy libormatejka.smugmug.com, musíte nastavit i DNS záznamy vaší domény.

V administraci domény přidejte tento zápis do DNS:

Přidejte tento řádek s vlastními údaji do DNS
Přidejte tento řádek s vlastními údaji do DNS

S velkou pravděpodobností bude vaše správa DNS vypadat malinko jinat, ale principiálně podobná. Změna DNS může proběhnout až do 24 hodin (mnohdy ale dříve), tedy bude potřeba chvíli počkat. Poté v nastavení účtu SmugMug (Account settings) v sekci Custom Domain zadejte název vaší subdomény – v tomto případě galerie.libor-matejka.cz. A je to. Nyní byste měli najít galerii SmugMug pod vlastní doménou.