Zlatý Egypt – Tutanchamon, jeho hrob a poklady

Zlatý Egypt – Tutanchamon, jeho hrob a poklady

Historii Egypta miluju! Je to pro mě něco jako pro křesťany Svatá země, a proto kdykoliv je v dosažitelné vzdálenosti nějaká výstava, zkusím tam zajet.

V roce 2008 jsem už jednou navštívil výstavu Tutanchamona a jeho pokladů v Brně, nicméně s mým tehdejším kompaktem jsem toho moc nenafotil. Nyní byla situace jiná. Praha je blíže a foťák trochu lepší. Stačilo jediné. Vrátit se zpět 3 300 let a zažít tu nádheru ještě jednou!

Howard Carter při práci (The New York Times)
Howard Carter při práci (The New York Times)

Historie

Ne, opravdu tady nebudu tlumočit tu všeobecně známou věc o tom, kdo byl a kdo objevil hrobku Tutanchamona. Ostatně to se dozvíte na samotné výstavě. Takže buď se tam zajděte podívat, nebo tady je pár odkazů na několik dobrých článků.

Spíše bych chtěl poděkovat organizátorům výstavy, že znovu tyto repliky přivezli do České republiky!

Telegram o objevení Tutanchamonovy hrobky (denverpost.com)
Telegram o objevení Tutanchamonovy hrobky (denverpost.com)

Výstava

Výstava se konala na holešovickém výstavišti, tedy přibližně 3 100 km od svého původního umístění v Údolí králů, nicméně atmosféra byla i tak parádní. I když to z venku nevypadalo.

Cena nebyla lidová, pokud chcete vidět nejkrásnější výrobky (pardon, kopie :-) ) Nové říše starověkého Egypta, musíte zaplatit 350 Kč. Výstaviště v Holešovicích naštěstí nebylo poničeno nebo zničeno povodněmi! Což byla dobrá zpráva, takže jsem si s návštěvou raději pospíšil. Co kdyby opravdu pršelo těch 40 dnů a nocí …

„See anything?” „…Wonderful things!”

Ano, viděl jsem to všechno a byla to opravdová nádhera! Nádhera z čirého zlata. Doporučuji všem a pro ty, kteří nejsou ochotni zaplatit “vysoké” vstupné, tak si uvědomte, kolik práce a času muselo stát tyto repliky vytvořit. Nemluvě o tom, že originály leží docela daleko od Holešovic!

Jako ne každé zlato se třpytí, tak i na výstavě nebylo vše ze zlata. A to konkrétně pořadatelská služba, která se mohla trochu lépe chovat. Ať už při upozorňování lidí na focení s blesky, nebo na delší čas u jednotlivých sekcí!

Taky mi vadilo na výstavě její statičnost. Prostě jen koukat a nemluvit. U první návštěvy před lety mi to nevadilo, ale teď jsem se už trochu nudil. Což mě odráží od třetí návštěvy a vystačím si se snímky, které jsem si pořídil.

A jinak? No prostě skvělé, to musíte zažít. … Psát o tom nemá smysl.

Fotogalerie